1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ODTÜ yolu için ağaçlandırma çalışmaları başladı
ODTÜ yolu için ağaçlandırma çalışmaları başladı

ODTÜ yolu için ağaçlandırma çalışmaları başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde, yapımı süren Bilkent Şehir Hastanesi Kampüsü'ne ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla...

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde, yapımı süren Bilkent Şehir Hastanesi Kampüsü'ne ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Üniversite yanından geçirilecek yol için kaldırılan ağaçlara karşılık, çeşitli tür ve boylarda 18 bin fidan ve ağaç dikimine başladı.

            ODTÜ Rektörlüğü ile koordineli olarak gerçekleşen dikim çalışmaları kapsamında, yol için kesilen ve nakledilen 3 bin 697 ağaç yerine, protokolde öngörülen 2 katın üstünde, 4-5 katına tekabül eden, 18 bine yakın yeni ağaç dikimi gerçekleştirilecek.

            Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar, daha önce Başkan Melih Gökçek’in de “Protokolde 2 katı ağaç dikimi öngörülmesine rağmen biz 4 katından fazla dikeceğiz” sözlerine paralel şekilde temin çalışmalarına başladıklarını söyledi. Üçpınar, “Söz konusu yol için, ömrünü doldurmuş, cılız ve az yapraklı toplam 3 bin 400 ağacı kestik, ayrıca taşınabilir durumda olan 297 ağacı da naklettik” dedi.  

TOROS SEDİRİ, MEŞE, DİŞBUDAK, ÇINAR VE İĞDE DİKİLECEK

            Ağaç dikim çalışmalarını, ODTÜ Rektörlüğü ile sürekli görüş alışverişinde bulunarak yürüttüklerini ve Rektörlüğün isteği doğrultusunda, gösterilen yerlere dikimi için de ağaçları temin etmeye başladıklarını kaydeden Üçpınar, “Başladığımız temin çalışmalarının ardından, ilk etapta 14 bin 900 adet ağaç ve fidanı, parti parti ODTÜ Rektörlüğü’ne teslim ediyoruz” dedi.

       Üçpınar, Rektörlük'ün istediği özellikteki 14 bin 900 adet ağacın cinslerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

      “-Arazideki taşlı bölgeye 8 bin Toros sediri, 1500 meşe, 1000 dişbudak,

      -Yolun her iki tarafında Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan kısma, 8 metre aralıklarla 1200 çınar,

      -Yine yolun her iki tarafında Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan kısmına, 3 metre aralıklar halinde 3 bin 200 iğde.”

HEM KESİM, HEM DİKİM İÇİN AYRI AYRI TUTANAK…        

            Bilkent Şehir Hastanesi bölgesi trafiği başta olmak üzere Başkent trafiğine büyük rahatlık kazandırması planlanan, ODTÜ arazisinden geçirilecek yol için Ankara Valisi Ercan Topaca’nın koordinasyonunda, Başkan Gökçek ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök arasında protokol imzalandığını hatırlatan Vedat Üçpınar, şunları söyledi:

“Bu protokolde, yol için kesilen veya nakledilen ağaçların iki katı yeni ağaç dikimi öngörülmüştü. Ancak Başkanımız Melih Gökçek’in de talimatlarıyla, biz bunun kat be kat fazlasını dikmek için çalışmalara başladık. Bu kapsamda; Orman Bakanlığı, Rektörlük ve bizim uzmanlarımızın da tespit tutanakları doğrultusunda, kesilen veya nakledilen toplam 3 bin 697 ağacın yerine, yine tutanakla, 18 bine yakın yeni ağaç dikimi gerçekleştireceğiz. Hepsi de Rektörlüğün belirlediği yerlere onaylı şekilde dikilecek. ”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.