1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor”
"Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor”

"Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor”

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı, Türk Arap İlişkileri Merkezi Kadın Komisyonu ve Uluslararası Kudüs ve Filistin Destek Birliği Kadın Komisyonu işbirliğiyle "Aksa'nın kandili sönmeyecek" sloganıyla düzenlenen 4. Beytülmakdis Kadın Forumu’nda konu

A+A-

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı, Türk Arap İlişkileri Merkezi Kadın Komisyonu ve Uluslararası Kudüs ve Filistin Destek Birliği Kadın Komisyonu işbirliğiyle "Aksa'nın kandili sönmeyecek" sloganıyla düzenlenen 4. Beytülmakdis Kadın Forumu’nda konuştu.

Kavakcı, Türkiye'de bir çok kişinin başörtü mücadelesi verdiğini ve kendisinin de başörtü mücadelesi veren bir ailenin mensup olduğunu anlatarak, Türkiye'de insan haklarının uygulanmadığı dönemlerin olduğunu fakat yaşanan bu sorunların geride kaldığını söyledi.

Dünyada 1,5 milyar Müslüman nüfus olmasına rağmen Filistin meselesine çözüm bulunamadığını belirten Kavakcı, ''Belki çözülmedi şu an ama biz mücadeleyi bırakmadıkça Allah'ın izniyle çözülecek. Bundan benim hiçbir şüphem yok." dedi.

Filistinlilerin seyahat özgürlüğü, mal edinme özgürlüğü ve ibadet özgürlüklerinin kısıtlandığını aktaran Kavakcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kardeşlerimiz orada yargılanıyor. Yargılanırken 'suç tanımı nedir?' Bununla alakalı ciddi eksiklikler var uluslararası hukuk manasında. Uluslararası sisteme baktığımızda Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor. Kimse ağzını açmak istemiyor. Ama kim ne derse desin, doğru için, Filistin için, oradaki kardeşlerimiz için ve El Aksa Mescidi'nin ezelden ebede kadar ibadete açık olması için elimizden geleni yapacağız. Zafer bizimdir, zafer yakındır. O noktada hiç şüphem yok. Filistin, Kudüs bizim için aslında kanayan yara demek. Yüreğimizden bir parçanın kopması, bir yanınızın eksik kalması demek. Ama aynı zamanda Kudüs bizim için umut, zafer, miraç, namaz, kurtuluş demek. Onun için Allah nasip edecek ve biz oranın bu bütün yaşanan sıkıntıların neticesinde huzura kavuştuğunu göreceğiz.'' 

Kavakcı, Bangladeş’ten kaçan Rohingyalı Müslümanları iki hafta evvel ziyaret ettiğinden bahsederek, orada yaşananlar kadar üzüntü ve gözyaşı görmediğini dile getirdi.

''Dünyadaki tüm mazlumlar için mücadelemiz devam edecek''

2006 yılında Kudüs'e yaptığı ziyaretle kendisini Kabe'deki gibi oraya ait hissettiği ve belirten Kavakcı, şöyle devam etti:

''Yaptığım seyahatlerin en güzeliydi. İçim yandı, çok üzüldüm, öfkelendim, ifade edemeyeceğim farklı duygular yaşadım. Çok huzur buldum. Kendimi evimdeymiş gibi hissettim. Ama orada yaşanan bütün acılara rağmen Arakanlı kardeşlerimizin Myanmar'da katledilen kardeşlerimizin halini görünce, o kadar içim yandı ki. Filistin, Kudüs ve dünyadaki diğer kardeşlerimiz için, bu topraklar için, birbirimiz için dua ederken oradaki kardeşlerimizi de unutmayalım lütfen. Biz de onun mesai arkadaşları olarak gece gündüz çalışacağız. Sizler de memleketlerinize gittiğinizde biliyorum çalışmaya devam edeceksiniz. Biraz evvel Doktor Ekrem Bey çok güzel bir ifade kullandı. 'Hepimiz bir gemideyiz.' dedi. Bunu unutmayalım lütfen biz hepimiz kardeşiz ve bir geminin içindeyiz. Belki ben Arapça konuşamıyorum. Belki birbirimizin dilini bu manada anlamıyoruz ama biz biriz, kimsenin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz. Sizler Mescid-i Aksa'da mücadele ederken, bizler de sizlere dua ederken birbirimizi unutmayalım.''

Programın açılış konuşmalarından sonra Filistinli çocuklar, tiyatro gösterisi, şiir ve ilahi dinletisi yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.