1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: Terör Tehditlerini Kaynağında Bertaraf Edeceğiz
Erdoğan: Terör Tehditlerini Kaynağında Bertaraf Edeceğiz

Erdoğan: Terör Tehditlerini Kaynağında Bertaraf Edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı.

A+A-

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

16 Nisan halk oylamasında Manisa’dan yüzde 46 oranında ‘evet’ çıktığını hatırlatan ve teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Manisa’nın hakkı bu değildir, demek ki sizlere kendimizi yeteri kadar ifade edemedik, demek ki yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlere yeteri kadar anlatamadık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu eksiklerimizi gidererek Manisalı kardeşlerimizin gönlünde çok daha fazla yer edineceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“SON İKİ GÜNDE 55 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ”

Bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışma sonucu Şemdinli’de şehit düşen askerler ve güvenlik korucuları ile Diyarbakır’da bugün şehit olan Manisalı Özel Harekât Polisi Ahmet Alp Taşdemir için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlerin kanlarını yerde bırakmadıklarını söyledi.

Son iki günde 55 teröristin etkisiz hâle getirildiğini ve güvenlik güçlerinin operasyonlarına devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının bölgede olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkisiz hâle getirilen terörist sayısının daha da artacağını belirterek, “Çünkü şehidimizin kanını yerde koymayacağız dedik ve terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Biz tek bir askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik korucumuzun, vatandaşımızın tırnağını dahi teröristlerin topuna birden değişmeyiz” dedi.

“TERÖR TEHDİTLERİNİ KAYNAĞINDA BERTARAF EDECEĞİZ”

Son yıllarda hizmete sokulan silahlı-silahsız insansız hava araçları ve yüksek teknoloji ürünü silahlarla, terörle mücadele yöntemini değiştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik güçlerinin teröristlerle karşı karşıya gelmesini en aza indirdiklerini belirterek, terör örgütünün tarihinin en kötü günlerini yaşadığını ifade etti.

Kendileri için Türkiye’nin ve milletin bekasından daha önemli hiçbir şeyin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabi hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye’nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditleri sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız, birilerinden izin almak durumunda da değiliz. Kandil’deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar’daki sorunu bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz. Suriye’de, Cizre’den Yayladağı’na kadar olan 911 kilometrelik sınır hattımızda nerede bir terör oluşumu varsa onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekâtı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir” dedi.

“BÜTÜN TERÖR BATAKLIKLARINI KURUTMAKTA KARARLIYIZ”

Irak’ta ve Suriye’de tespit ettikleri tüm terör kamplarını yerle bir edeceklerinin bilinmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus, El-Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız İdlib’de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz” açıklamasında bulundu.

Masum insanların kanlarını dökmüş teröristleri yargısıyla, polisiyle bir olup yıllarca Avrupa’da saklayanların nasır tutmuş vicdanlarının, Türkiye’nin hassasiyetlerini anlayamayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece son iki yılda şehit verdiğimiz binin üzerindeki güvenlik görevlimiz ile 400’e yakın sivil vatandaşımız karşısında üç maymunu oynamasından artık gına geldi. Bizim için başkalarının ne dediği değil kendi bekamız için neye ihtiyacımız olduğu önemlidir. Terör örgütlerinin gönüllü savunucusu kesilenleri önce kendi ayıplarıyla yüzleşmeye davet ediyorum” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİ TERÖRİSTLERİ KORUMADA ÇOK MAHARETLİ”

Avrupa’ya, “Sen PKK’ya, PYD’ye, FETÖ’ye, DEAŞ’a destek vermeyi bırak da önce, daha güvenli bir gelecek kurma hayaliyle Avrupa’ya geldikten sonra kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece Almanya’da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar, 8 bin 991 mülteci çocuğun akıbetinin bilinmediğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Afrikalı olan bu çocukların çoğunun suç şebekelerinin kurbanı olduğunun tahmin edildiğini kaydederek, “Sınırları içindeki çocukların güvenliğini sağlayamayan Avrupa ülkeleri, maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Kayıp çocuklar konusunda dişe dokunur hiçbir çalışma yapamayanlar terör örgütü yandaşlarının gösterilerini polis korumasına almak suretiyle güya demokrasiye hizmet ediyorlar; hâle bak” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’lıların, Fransa’da devlet televizyonunun binasına terör örgütü liderinin posterini astığını, Almanya’da polis koruması altında örgütün paçavrası ve elebaşının posteriyle yürüyüş yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani Avrupa Birliği’nde bunlar terör örgütü olarak ilan edilmişti, ne oldu? İnsan hakları deyince, demokrasi deyince, özgürlükler deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince bir anda sus-pus oluyorlar” diye ekledi.

“İNSANİ VE AHLAKİ TEMELİ ÇÖKEN BATI AYAKTA KALAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Türkiye’deki 3 milyon sığınmacıya 3 milyar avro yardımını çok gören Avrupa, anlaşılan o ki kendi topraklarındaki mülteci çocukları da zaman ve kaynak harcamaya değer bulmuyor. Kardeşlerim, bu zihniyetteki bir anlayıştan, ırkçılığı hortlatmasından, yabancı düşmanlığını yaygınlaştırmasından, riyakârlığa sarılmasından başka ne beklenebilir? İnsani ve ahlaki temeli çöken Batının sadece ekonomik zenginlikle uzun süre ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Biz asla onlar gibi olmayacağız. Refah uğruna insanlığımızdan, inancımızdan vazgeçmeyeceğiz. Zenginlik uğruna tarihimize, ecdadımıza sırtımızı dönmeyeceğiz” dedi.

Ekonomide sevindirici haberlerin üst üste geldiğine dikkat çekerek, borsanın 113 bini geçİP yeni bir rekor daha kırdığını, ihracatta Ekim ayında yüzde 15,6’lık artış oranıyla son 10 yılın rekorunun kırıldığını, yıllık ihracatın 154 milyar doları aştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası döviz rezervinin 117 milyar dolar seviyesine ulaştığını, büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir başarı elde edildiğini, istihdamda sadece bu yıl 1 milyon 300 bine yakın ilave istihdam sağlandığını sözlerine ekledi.

“ATTIĞIMIZ HER ADIMLA SORUNLARIMIZI BİRER BİRER GERİDE BIRAKACAĞIZ”

Türkiye’nin dünyanın en büyük projelerini hayata geçiren ülkelerin başında geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 hedeflerimiz doğrultusunda attığımız her adımla büyümeden istihdama tüm sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız” dedi.

Resmî olarak açılışı yapılan hizmet ve tesisler arasında özel sektör yatırımlarının da olduğuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların arasında iki ayrı jeotermal elektrik santrali ve Doğuş Holding tarafından Soma’da hayatını kaybeden 301 şehit madenci için yaptırılan ve anahtarları teslim edilecek olan 301 konutun bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yitirilen canların geri getirilemeyeceğini; ancak şehit madencilerin emanetleri olan ailelerine sahip çıkmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapmayı sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimi aşırı sol örgütlerin bu kazayı istismar ederek, şehit madencilerin ailelerini tahrik ettiğini söyledi. Bunların kim olduklarını gayet iyi bildiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu oyunu şehit ailelerimizin bozması lazım, çünkü bu şahadet bu oyuna gelmez” ifadelerini kullandı.

“2019 SEÇİMLERİ ÜLKEMİZİN YARIM ASRINI BİÇİMLENDİRECEK ÖNEME SAHİP”

Manisa’yı bugüne kadar yapılan yatırımların yanında hâlen devam eden projelerle 2023’ün Türkiye’sine hazırladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’dan geçecek olan ve önümüzdeki yıl hizmete girecek olan İstanbul-İzmir otoyolu ile şehrin çehresinin değişeceğini kaydetti. Ankara-Manisa arasını 3 saatte düşürecek hızlı tren hattının inşasının da devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019 seçimleri bu bakımdan ülkemizin gelecek çeyrek asrını, yarım asrını biçimlendirecek öneme sahiptir. Manisa’nın 2019’da tercihini büyük ve güçlü Türkiye’den yana kullanacağına inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, törene katılan bakan ve milletvekilleri ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile birlikte Soma maden şehitlerinin aileleri için yaptırılan konutların anahtarlarını da hak sahiplerine teslim etti.

İldeki programı kapsamında Valiliği de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'den şehirde yürütülen çalışmalar ve hizmetlerle ilgili bilgi de aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.