1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı'ndan Türk-İş'e kritik ziyaret
Cumhurbaşkanı'ndan Türk-İş'e kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı'ndan Türk-İş'e kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün saat 15.00'te, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret edecek

A+A-

Taşeronda mağdurlara çözüm gelir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün saat 15.00'te, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret edecek

Türk-İş'in 28 Şubat 2018'de yayınladığı Başkanlar kurulu bilidirisinde şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili değerlendirmeleri yayınlanmıştı.

Türk-İş şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinden çıkarılmasını talep ederek bu konuda Şeker-İş Sendikası ile sektör üreticileri tarafından sürdürülen mücadeleyi desteklediklerini açıklamıştı.

Yine Türk-İş'in 28 Şubat 2018'de yayınladığı Başkanlar kurulu bilidirisinde de bu konuya değinilmiş kamuda taşeron işçi olarak çalışan ve kadroya geçişte kapsam dışı bırakılan başta KİT'ler olmak üzere diğer kapsam dışı bırakılanlar nedeniyle taşeron düzenlemesine gölge düştüğü ifade edilmişti.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saat 15.00'te, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret edeceği Ankara Valiliği'nden yapılan açılmada belirtildi. Görüşmenin içeriğine ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Fakat belirttiğimiz gibi şu anda gündemde olan iki önemli konunun (Taşeron işçilerinin tamamına kadro verilmesi ve 14 şeker fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılması) görüşmede gündeme gelip gelmeyeceği yapılacak açıklamalarda ortaya çıkacaktır.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun Bildirisinden ilgili bölüm şöyle;

"........

3- Ülkemizin jeopolitik ve stratejik bakımdan önemi, bölgesel gelişmeler çerçevesinde günümüzde daha belirgin olmaktadır. Yerli ve milli ekonominin kazanımları, ekonomik bağımsızlığın önemi devletin hafızasında ve milletinin vicdanında karşılığını bulmaktadır. İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkşeker kapsamındaki 14 fabrikanın özelleştirilmesi için ihale sürecinin başlatılması, geçmiş özelleştirme uygulamalarının sonuçları da dikkate alındığında, doğru bir politik tercih olmamaktadır. Kendi tarımsal üretimine dayalı şeker pancarını temel girdi kullanarak katma değer sağlayan şeker sanayii, tarladan şeker üretimine kadar uzanan entegre yapısıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. İşçisi, çiftçisi, esnafı ile geniş bir toplum kesiminin geçimi bu sektörde sağlanmaktadır. Ekonomik, siyasal ve sosyal şartlar KİT’lere ve bu kapsamda şeker fabrikalarına olan ihtiyacı daha da arttırmaktadır. İç pazarın nişasta bazlı şekerler ve yüksek yoğunlukta tatlandırıcılar ile daraltılması, kamu sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. 
TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinden çıkarılması için Şeker-İş Sendikası ile sektör üreticileri tarafından sürdürülen mücadeleyi desteklemekte, bu kapsamda her türlü katkıyı vermektedir. 

4- Konfederasyonumuz tarafından çalışma hayatının kanayan bir yarası olarak sürekli gündemde tutulan alt işveren (taşeron) konusunda 696 sayılı KHK ile yapılan bazı düzenlemeler olumlu ve fakat eksiktir. Kamuda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi, başta KİT’lerde çalışan alt işveren işçileri olmak üzere kapsam dışında bırakılanlar nedeniyle gölgelenmiştir. Konuyla ilgili taleplerimizin bir an önce olumlu sonuçlanması beklenmektedir. Açıklanan takvim sürecinde kamuoyuna da yansıyan haksız uygulamaların sona erdirilmesi sağlanmalıdır. 
Alt işveren işçilerinin tümünün, herhangi bir ayrıma tutulmadan kamuda kadroya geçirilmesi, başta ücret ve sosyal haklar olmak üzere çalışma şartlarının iyileştirilmesi, istihdam güvencesine kavuşturulmaları öncelikli talep olarak işçiler ve sendikalarının talebidir. "

Kaynak : SGK Rehberi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.