1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ya sen hangi hakla ’Kerkük benim’ diyorsun"
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ya sen hangi hakla ’Kerkük benim’ diyorsun"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ya sen hangi hakla ’Kerkük benim’ diyorsun"

"Kalkıyor ne yapıyor, 'Kerkük benim' diyor. Ya sen hangi hakla 'Kerkük benimdir' diyorsun. Kerkük'te senin tarihin var mı? Ne işin var senin Kerkük'te.

A+A-

"Kalkıyor ne yapıyor, 'Kerkük benim' diyor. Ya sen hangi hakla 'Kerkük benimdir' diyorsun. Kerkük'te senin tarihin var mı? Ne işin var senin Kerkük'te. Kuzey Irak yerel yönetiminin olduğu bölgede otur, icraatını yap. Ne işin var Kerkük'te. Biliyorsun ki orada kimlerin hakkı var. Bu insanları orada maalesef zulümle terbiye etmeye kalktılar. Irak'ta bu sebeple dökülen her kanın sorumlusu bölgesel yönetimdir." 

Henüz bir terör örgütünün tasallutundan tam olarak kurtulamamışken, PKK gibi sicili kabarık ve eli kanlı bir başka örgüte alan açanlara göz yumulmayacağını ve müsemma gösterilmeyeceğini belirten Erdoğan, orada PKK'yı, DEAŞ'ı, Suriye'de PYD'yi ve YPG'yi hiçbirinin tasarruf alanında yetki kullanımına müsaade edilmeyeceğine işaret etti. Erdoğan, kararlı şekilde bu işleri takip ettiklerini, izlediklerini belirterek, "Yeri geldiğinde daha öncede söylediğim gibi bir gece ansızın geliriz, gereğini de yaparız." ifadesini kullandı.

İdlib'de, Elbab'da, Rai'de gereğini yaptıklarını, bundan sonra da yapacaklarına dikkati çeken Erdoğan, "Söyleye söyleye girilmez, bir gece ansızın girilir. Kararlıyız ve bu nefsimiz, şahsımız için değil, oradaki mağdurlar, mazlumlar için. Suriye'de oynanan oyunun bir benzerinin Irak'taki gönüllü figüranlarına soyunanlar, buna uygun muameleye de razı olmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki, bu tür ihtiraslarla hareket edenler en büyük zararı kendi halklarına veriyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak halkının da huzuruna, refahına yönelik bu yanlış politikaya karşı, sesini en kısa sürede yükselteceğine inancının tam olduğunu belirtti.

HALKIN DA ONLARA GEREKEN DERSİ VERMESİNİ İSTİYORUZ

Erdoğan, şu görüşlere yer verdi:

"Şimdi yukarıdan gıda, ilaç, elbise, şu bu artık girmeyecek. Artık hava sahası kapalı. Artık Erbil'den bir yere uçuş olamayacak. Çünkü en önemli hava sahası biziz. Biz, merkezi yönetime gıdaydı, ilaçtı vesaire, ihtiyaçlarını oraya göndereceğiz. Merkezi yönetim Kuzey Irak halkına gerekli olan yardımı oradan yapacak. İnsani noktadaki hassasiyetimiz yine tabii ki devam edecek ama Kuzey Irak yerel yönetiminin başlarına neler getirdiğini de halkın görmesini istiyoruz. Halkın da onlara gereken dersi vermesini istiyoruz. Çünkü halk kendisini adil şekilde yönetemeyen bu tür yöneticilere gereken dersi vermeyecek olursa kusura bakmasınlar. Aynı şekilde Suriye'de bir terör örgütü aracılığıyla yabancı güçlerin elinde oyuncak edilmeye çalışılan Kürt kardeşlerimizin de en kısa sürede kendi gelecekleri için en doğru kararı vereceklerine inanıyorum. İşte bu PYD/YPG... Bunlar maalesef oradaki samimi Kürt kardeşlerimizi istismar eden terör örgütleridir. Bunlar PKK'nın birer yan kuruluşudur. 'Ben Kürt'üm, ama ne olur YPG'ye bir şey demeyin, PYD'ye bir şey demeyin.' Kürt kardeşlerim kusura bakmayın. Eğer bu teröristleri savunuyorsanız burada yollarımız ayrılır." 

Kendisi için Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza gibi bir ayrımın bulunmadığını aktaran Erdoğan, yaradılanı yaradandan ötürü sevdiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.