1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan: Dünyadaki 10 mega projenin 6'sını Türkiye yaptı
Başbakan: Dünyadaki 10 mega projenin 6'sını Türkiye yaptı

Başbakan: Dünyadaki 10 mega projenin 6'sını Türkiye yaptı

Bu seneki tahminler yüzde 3,5, yüzde 3,6 civarında bir büyüme bekleniyor. Bu iyi bir işaret ama son 10 yılda küresel krize rağmen dünyada mega projelere baktığımız zaman 10 büyük proje var.

A+A-

Yurt dışında Türk yatırımcıların üstlendiği projelerin yüzde 85'inin 2002'den sonra gerçekleştiği bilgisini veren Yıldırım, şöyle devam etti:

"2002'de üstlenilen proje miktarı, 22 milyon dolar. 2016'da 72 milyon dolara, yıllık bazda bahsediyorum, yükselmiştir. Benzer şekilde Türkiye'de 2002 yılında faaliyet gösteren 5 bin 600 yabancı veya küresel sermayeli şirket varken bugün bu sayı 56 binin üzerine çıkmış. 10 kattan fazla bir artıştan bahsediyoruz. 72-2002 yılları asında yurt dışında bütün yatırımların tutarı yaklaşık 50 milyar dolar. 2003-2015 arasında bu rakam 277 milyar dolara yükselmiş. Dolayısıyla yurt dışı müteahhitlik ve yatırım hizmetlerinde de Türkiye dünyada ilk 3 ülke arasında yerini almıştır. Bunu niye anlatıyorum? Türkiye'de uzmanlaşma, küresel anlamda iş yapan, yatırım yapan firmalar var. Bu, İslam ülkeler için büyük bir potansiyel ve imkan. Bu firmalarla, 57 ülkemiz var. 57 ülke bir araya gelse, bu güçlerini birleştirse ve burada dünyanın birçok ülkesinde çok büyük projelere imza atma imkanları, fırsatları var." 

Başbakan Yıldırım, 2008'den itibaren dünyada bir küresel kriz başladığını, dünya ticaretinin azaldığını belirtti. Özellikle Çin ve ABD'deki talep artışı nedeniyle yeniden ekonomide canlanmanın olduğunu kaydeden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu seneki tahminler yüzde 3,5, yüzde 3,6 civarında bir büyüme bekleniyor. Bu iyi bir işaret ama son 10 yılda küresel krize rağmen dünyada mega projelere baktığımız zaman 10 büyük proje var. Şunu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarım, bu 10 projeden 6'sını Türkiye yaptı. Bunlar hangi projeler? Yavuz Sultan Selim Projesi ve Otoyol, dünyanın en geniş asma köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu, Marmaray, Avrasya tüneli, dünyanın en büyük havalimanı ve şimdi de dünyanın en uzun asma köprüsü Çanakkale Köprüsü. Bütün bu projelerin hemen hemen tamamı da kamu özel ortaklığıyla yapılıyor, Marmaray hariç. O insanlar niye buraya yatırım yapıyorlar? İstikrar gördükleri için, gelecek gördükleri için. Kaba taslak bu projelerin toplam tutarı ne kadar biliyor musunuz? 65 milyar dolar. 65 milyar dolarlık yatırımı Türkiye'de yapıyor. Niye Türkiye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor? Nam olsun, şan olsun diye mi bu kadar para harcıyoruz? Çünkü dünyanın geleceğini okuyoruz. Dünyanın geleceği şu: Artık zenginlik merkezleri batıdan doğuya doğru hicret ediyor. 40 yıl önce tersiydi ama şimdi İpek Yolu'nda doğudan batıya giden yolculuk batıdan doğuya doğru dönüyor. Havacılığın merkezi de 70'lerde Amerika'daydı, 80'lerde Avrupa'nın batısında, 90'larda Avrupa'nın ortalarına geldi, şimdi havacılığın merkezi Türkiye. Dolayısıyla kuzeyden güneye, doğudan batıya her türlü hareket, buluşma noktası Türkiye olacak, dünya şehri İstanbul olacak. Onun için bu projeyi yapıyoruz ve inşallah önümüzdeki yıl bu havalimanının birinci bölümünü açacağız. 200 milyon yolcu kapasiteli 6 pisti olan muazzam bir proje. İnşallah bu küresel bölgesel buluşmaya, kaynaşmaya, barışa da büyük bir fayda, büyük bir katkı sağlayacak."

İslam ülkeleri arasındaki iş birliğinin daha da artarak devamını dileyen Yıldırım, "Bu birliğin, İslam ülkeleri arasındaki ticaretin geliştirilmesini, teminat noktasında yapacağı katkıların artarak devam etmesini diliyorum. Türkiye, 2 yıllığına aldığı bu sorumlulukta mutlaka bu yönde, bu düşüncede çok ciddi önemli katkılar sağlayacak. Bundan endişeniz olmasın. Biz de hükümet olarak organizasyona gereken her türlü desteği vermiş olacağız. Tabii 8 yıllık genç bir kuruluş. Bir geçmişi var, inşallah daha nice yıllarda ülkelerimize ve halklarımıza güzel hizmetler yapmayı nasip etsin." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar görev alanları ve alacakları tebrik eden Yıldırım, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Başbakan Yıldırım, dün gece Karadeniz'in kuzeyinde bir kosterin bilinmeyen bir nedenle battığını belirterek, "11 personeli arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İnşallah personele sağ salim ulaşırız. Bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diyorum. Arama kurtarma çalışmaları, inşallah başarıyla tamamlanmış olur." dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.