1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan :“Bizim birinci önceliğimiz cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek”
Başbakan :“Bizim birinci önceliğimiz cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek”

Başbakan :“Bizim birinci önceliğimiz cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek”

Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Grup toplantısında konuştu.

A+A-

Yıldırım, geride kalan 2 hafta boyunca çok yoğun bir gündem geçirdiklerini, uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını, Somali'den Özbekistan'a, Pakistan'dan Irak'a ülke liderleriyle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, bu sene düzenlenen TRT World Forumunda dünyanın her tarafından gelen uzmanlarla bir toplantı gerçekleştirildiğini anımsattı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyesinin akademik yıl açılışını yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansında siber güvenlik konusunda Türkiye'yi bekleyen tehditlerin ne olduğu, neler yapılması gerektiğini akademisyenlerle, uzmanlarla değerlendirdiklerini ifade etti.

İstanbul'da Afrika eğitim bakanlarına ve D-8 zirvesine Cumhurbaşkanlığının ev sahipliği yaptığını anımsatan Yıldırım, dış dünyadan gelen heyetlerle kapsamlı görüşmeler yaparken, aynı zamanda il ziyaretlerini de ihmal etmediklerini, Elazığ ve İzmir'de iş dünyasıyla, parti teşkilatlarıyla bir araya geldiklerini dile getirdi.

İzmir'de Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde pilot eğitimi alan personeli ziyaret ettiklerini anlatan Yıldırım, İzmir'de yabancı misafirlerle Ege Ekonomik Forumunu gerçekleştirdiklerini, özellikle Ege bölgesinin ihracatta, üretimde ve Türkiye'nin büyümesinde yapılması gerekenlerin, gelecek vizyonunun ve komşularla ilişkilerin kapsamlı bir şekilde ele alındığını kaydetti.

Yıldırım, 27 Ekim Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ulus'ta inşa edilen Melike Hatun Camisinin açılışını gerçekleştirdiklerini, hafta sonu ise yine Erdoğan ile Konya'ya giderek 1 milyar 400 milyon değerindeki 50 eserin açılışını yaptıklarını, ardından il danışma meclisi toplantısında parti teşkilatlarıyla bir araya geldiklerini anlattı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ise Anıtkabir'e gittiklerini, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğindeki tebrikatlara katıldıklarını ifade eden Yıldırım, "Bundan tam 94 yıl önce, destansı bir mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ecdadımızın emanetini, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' şiarıyla hep birlikte gözümüz gibi korumaya devam ediyoruz. Milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize, Cumhuriyetimizin 100. yılına kararlı adımlarla yürüyoruz." dedi.

"Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez"

İstiklal harbini zafere taşıyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitleri rahmetle anan, gazileri şükranla yad eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı şüphesiz demokrasi ve hukuk devletidir. Bizim birinci önceliğimiz Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek, milletimizin hukukunu korumaktır. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyorum. Cumhuriyetin yüzüncü yılına sadece 6 yıl kaldı. Son yıllarda ülkemize, demokrasimize, millet iradesine yönelik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Allah'a şükür tamamını püskürttük, bertaraf ettik. Bütün bu mücadeleyi verirken istikametimizi asla kaybetmedik, hedeflerimizden hiç şaşmadık. Şükürler olsun ki 15 yıldır milletin desteğiyle, duasıyla dimdik ayaktayız. Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez. Diz çöktürmeye çalıştılar çökmedik, dizginlemeye çalıştılar inadına şaha kalktık. Cumhuriyetimizin 94. yılına daha da güçlenerek, Türkiye'yi daha da büyüterek ulaştık."

Türkiye'nin 15 Temmuz'a, terörle yoğun mücadeleye rağmen bu senenin ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini hatırlatan Yıldırım, "Bu ne demek? Dünyada bizden daha fazla büyüyen 2 ülke var. Biri Çin, biri Hindistan, üçüncü Türkiye geliyor. İnşallah bu yılsonu itibarıyla büyümemiz 6'nın üzerinde, belki de 7'ye yakın bir orana ulaşacak. Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye gelişmiş 20 ülke içinde en fazla büyüyen birinci ülke olacak." diye konuştu.

"135 milyar dolara çıkmamız içten bile değil"

Gelecek 10 yılda Türkiye'nin en büyük gücünün yatırım, üretim ve ihracatta büyüme olacağını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bunu neye dayanarak söylüyorum? Yılın ilk yarısındaki büyümenin, yüzde 5,1 büyümenin 3,9'u yatırımlardan geliyor, net ihracat artışından geliyor. 2017 yılını ihracatta, istihdamda seferberlik yılı ilan etmiştik ve biraz da iddialı olarak hedefi ihracatta 153 milyar koymuştuk. Üstüne bu hedefi daha sonra güncelledik ve şimdi yeni hedefimiz 156,5 milyar dolar. Yılın 9 ayındaki ihracattaki büyüme Türkiye'nin büyümesinin iki katından fazla oldu. Yani yüzde 10,6 ihracatta büyümeyi gerçekleştirdik. Ekim ayı rakamlarının daha da iyi olacağını tahmin ediyoruz. Merkez Bankamızdaki döviz rezervi 2016 darbe girişiminden sonra 90 milyar dolarlara gerilemişti, şu anda 117 milyar dolar civarındayız. Yeniden 135 milyar rekor seviyesine çıkmamız içten bile değil." 

Yıldırım,  üst üste reform niteliğinde çok önemli düzenlemelere imza attıklarını söyledi.

Bunu Yüce Meclis ve AK Parti Grubu'nun yaptığını belirten Yıldırım, "Arkadaşlarımızın Türkiye'nin inşasında ortaya koydukları bu büyük gayret için şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Esnaf ve sanatkâra geçen hafta 10 milyar liralık yeni kredi imkânından bahsettiğini anımsatan Yıldırım, bunun üzerine şimdi KOBİ'lere yeni bir kredi imkânı getirdiklerini ifade etti. 

Teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelen KOBİ'lere yüzde 70'i ödemesiz yüzde 30'u geri ödemeli olmak üzere destek sağlanacağını dile getiren Yıldırım, "Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ'leri yöneltmek. Yani pahada ağır yükte hafif, akıl terinin içinde olduğu alın teriyle ürünleri üretmek ve daha çok kazanmak. Daha çok kazanınca ülke de daha çok kazanacak. Toplam destek tutarı her bir KOBİ için 5 milyon TL. Özel bir ürün olursa bu iki katına kadar da çıkabilecek. Buna Teknolojik Yatırım Destek Programı diyoruz. Başvurular geçen hafta itibariyle başladı." bilgisini verdi.

Geçen ay KOBİ'lerin teknoloji üretim altyapısını geliştirmek için KOSGEB ve KOBİ Geliştirme Programını da başlattıklarını hatırlatan Yıldırım, toplamda şu ana kadar 8 bin 355 başvuru aldıklarını, değerlendirmelerin sürdüğünü, kısa sürede sonuçlandırarak 500 milyon lira desteğin KOBİ'lere verilmiş olacağını kaydetti.

Yeni destek sistemi olarak stratejik ürün desteği planladıklarını da söyleyen Yıldırım, "Bu programda da yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa, patentiyle, mülki fikri haklarıyla tamamen milli bir ürün varsa, bunlara ayrı bir destek programını da hayata geçiriyoruz." diye konuştu.

KOBİ'lerin ithal ettiği ürünleri ürettikleri takdirde, ithal ettiği ürünleri geliştirmek suretiyle yerlilik, millilik oranını artırmaları halinde bu destekten faydalanabileceklerini ifade eden Yıldırım, stratejik ürün destek programına müracaatların da 15 gün sonra alınmaya başlanacağını ifade etti.

“Kaçakçılıkla mücadelede çok ciddi bir kazanım..."

Gümrük kapılarının dış ticaretin, ülkeye giren, ülkeden çıkan malların ve ziyaretçilerin karşılaştıkları adeta "vitrin" niteliğinde olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Özellikle kara gümrük kapılarımız, gelen giden bütün araçlar, yarın itibariyle artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemiyle çalışacak. 17 sınır kapımızda kurulan bu sistem faaliyete geçecek. Kapıköy, Sarp ve Türközü sınır kapılarında da çalışmalar biter bitmez sistem faal hale gelmiş olacak. Bu sistemi tamamen yerli kaynaklarla yaptık. Yabancı dilde yazılı plakalar için de anında çeviri sistemi var.

Giriş çıkışlar kolaylaşıyor. Zamandan ve personelden tasarruf var. İnsan kaynaklı hatalar tamamen ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda güvenliği artıracak şekilde bilgiler anında analiz edilecek, değerlerlendirilebilecek. Özellikle de kaçakçılıkla mücadelede çok ciddi bir kazanım elde etmiş olacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.